Patroni soutěže

Každoročně se patrony soutěže stávají slavné osobnosti. Podívejte se,
jaké známé tváře soutěž Pangea podpořily.

2023/2024

Andrea Sestini Hlaváčková - Patronka soutěže Pangea

Andrea Sestini Hlaváčková

tenistka
patron za téma Sport

Andrea Sestini Hlaváčková je česká profesionální tenistka, deblová specialistka, která se na okruzích pohybovala v letech 2003–2022. V rámci okruhu ITF vyhrála 8 turnajů ve dvouhře a 26 ve čtyřhře. Na okruhu WTA pak získala 27 deblových titulů. Je držitelkou stříbrné olympijské medaile z LOH v Londýně v roce 2012.

2022/2023

František Kinský - Patronka soutěže Pangea

František Kinský

potomek starého šlechtického rodu
patron za téma Dějiny

František Kinský František Kinský, celým jménem Maria František Emanuel Jan Silvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Je zastupitelem a zároveň starostou v Kostelci nad Orlicí a věnuje se správě rodového zámku.

Miroslav Bobek - Patronka soutěže Pangea

Miroslav Bobek

ředitel Zoo Praha
patron za téma Zvířata

Miroslav Bobek Miroslav Bobek je český přírodovědec a manažer, od roku 2010 ředitel Zoo Praha a v letech 2014–2016 také prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

2021/2022

Petr Horký - Patronka soutěže Pangea

Petr Horký

režisér a polárník
patron za téma Cestovatelské objevy

Petr Horký (* 4. února 1973 Brno) je český režisér-dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor, youtuber a cestovatel.

Richard Konkolski - Patronka soutěže Pangea

Richard Konkolski

mořeplavec
patron za téma Cestovatelské objevy (mořeplavectví)

Richard Konkolski (* 6. července 1943 Bohumín) je český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů, třikrát obeplul sám zeměkouli.

2020/2021

Prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. - Patronka soutěže Pangea

© S.Kyselová, AV ČR

Prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc.

předsedkyně Akademie věd ČR
patron za téma Věda

Prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. (* 18. února 1955 Praha) je česká biochemička, od března 2017 předsedkyně Akademie věd ČR. Od roku 2017 členka Učené společnosti ČR. Věnuje se molekulárním mechanismům účinku rostlinných hormonů, zabývá se zejména auxiny.

prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., DSc. - Patronka soutěže Pangea

© S.Kyselová, AV ČR

prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., DSc.

Prorektor Univerzity Karlovy pro tvůrčí a ediční činnost
patron za téma Výtvarné umění

prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., DSc. (* 20. dubna 1955 Roudnice nad Labem) je český historik umění, prorektor pro tvůrčí a ediční činnost Univerzity Karlovy. Hlavní oblastí jeho zájmu je křesťanská ikonografie a středověké malířství. Člen Vědecké rady Národní galerie v Praze.

2019/2020

brig. gen. Mgr. Jan Švejdar - Patronka soutěže Pangea

brig. gen. Mgr. Jan Švejdar

prezident Policie ČR
patron za téma Záchranné sbory

brig. gen. Mgr. Jan Švejdar (* 21. listopadu 1967) je prezident Policie ČR. Mezi roky 2006 a 2007 působil jako ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR, následně do roku 2012 vykonával funkci náměstka ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování KŘP Královéhradeckého kraje. V letech 2012 až 2013 byl ředitelem KŘP Královéhradeckého kraje a v letech 2013 až 2018 ředitelem KŘP Pardubického kraje.

Martin Řezníček - Patronka soutěže Pangea

Martin Řezníček

moderátor Událostí České televize
patron za téma Média

Martin Řezníček (* 5. prosince 1976) je český novinář a reportér, v letech 2013 až 2017 zahraniční zpravodaj České televize v USA. Od června 2018 moderuje hlavní zpravodajskou relaci České televize Události.

2018/2019

Vladimír Kořen - Patronka soutěže Pangea

Vladimír Kořen

televizní publicista a moderátor Zázraků přírody
patron za téma Příroda

Vladimír Kořen (* 30. prosince 1973 Teplice) je český televizní publicista a moderátor, který se stává klasikem televizního zpravodajství z oblasti ekologie a vědy. Po absolvování Gymnázia Teplice vystudoval žurnalistiku se zaměřením na politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Václav Hudeček - Patronka soutěže Pangea

Václav Hudeček

houslový virtuos
patron za téma Hudba

Václav Hudeček (* 6. července 1952 Česko) je český houslový virtuos. Václav Hudeček patří ke stálicím českého koncertního umění. Ve věku patnácti let, dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra.

2017/2018

Aleš Loprais - Patronka soutěže Pangea

Aleš Loprais

automobilový závodník
patron za téma Doprava

Aleš Loprais (* 10. ledna 1980 Olomouc) je český automobilový závodník, jezdec dálkových motoristických závodů, zejména v Rallye Dakar, kde závodil v roce 2006. Jeho strýcem je český motoristický závodník a vítěz Rallye Dakar Karel Loprais.

Radek Jaroš - Patronka soutěže Pangea

Radek Jaroš

horolezec
patron za téma Sport

Radek Jaroš (* 29. dubna 1964 Nové Město na Moravě) je český horolezec a autor knih. Je rozvedený, má dceru Andreu a syna Ondřeje. Stal se 15. horolezcem na světě a prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. Je členem novinářského profesního sdružení Czech Travel Press.

2016/2017

Dana Morávkova - Patronka soutěže Pangea

Dana Morávkova

herečka
patron za téma Medicína

Dana Morávkova (* 29. července 1971 Písek) je česká herečka, moderátorka, choreografka a bývalá krasobrulařka.

David Vávra - Patronka soutěže Pangea

David Vávra

herec a architekt
patron za téma Architektura

David Vávra (* 10. ledna 1980 Praha) je český architekt, herec a spisovatel. Společně s Milanem Šteindlerem v 70. letech 20. století v Praze spoluzakládal divadlo Sklep. Pochází z Prahy-Braníku, kde vyrůstal a kde dodnes bydlí. K tomuto místu se vztahuje celý jeho život. Absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze.